. . .

Campionatul Național Universitar de Judo – ediția 51



În zilele de 15-16.04.2022 în prezența d-lui Rector al Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu, prof. univ. dr. habil Sorin Radu, a d-lui Prorector prof. univ. dr. ing. Adrain Pascu, a d-lui Decan al Facultății de Științe, conf.univ. dr. Florin Sofonea, a d-lui  Adrian Bibu,  Administrator unic al județului Sibiu, a d-lui Marius Ulăreanu, reprezentantul FSSU, a avut loc în Sala Transilvania din Sibiu,  Campionatul Național Universitar de Judo – ediția 51. Organizatoarea acestei competiții a fost Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu prin specialiștii Departamentului de Științe ale Mediului, Fizică, Educație Fizică și Sport din cadrul Facultății de Științe. La competiție au participat un  număr de 97 studenți sportivi, reprezentanți a 17 universități din țară. Competiția a beneficiat de sprijin din partea Consiliului Județean Sibiu, Salii Transilvania,  Primăriei Municipiului Sibiu, Academiei Forțelor Terestre din Sibiu, Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, Direcției  Județeane de Sport Sibiu, Clubului  Școlar Soimii Sibiu, Comisiei Județeane de Arbitrii de Judo și Decatlon.

Clasamentele finale în competiția individual feminin au fost următoarele:

La categoria 48 kg

Locul I              Oprea Roxana            Centrul Universitar Cluj – Napoca

Locul II             Tătar Krisztina             Centrul universitar Bacău

Locul III            Barbu Anca                 Centrul universitar Craiova

Dița Elena                    Centrul universitar Sibiu (AFT)

La categoria 52 kg

Locul I              Pașca Alexandra         Centrul Universitar Sibiu (ULBS)

Locul II              Antoneac Mădălina   Centrul universitar Sibiu (AFT)

Locul III            Erdei Casandra           Centrul universitar Oradea

La categoria 57 kg

Locul I              Facaeru Alina             Centrul Universitar Alba-Iulia

Locul II             Marton Crina              Centrul universitar București

Locul III            Muică Oana                 Centrul universitar Sibiu (AFT)

La categoria 63 kg

Locul I              Severin Olga                Centrul Universitar Bacău

Locul II             Ivacson Andreeea       Centrul universitar Cluj-Napoca

Locul III            Olariu Roxana             Centrul universitar Alba-Iulia

La categoria 70 kg

Locul I              Horvath Florisa           Centrul Universitar Cluj-Napoca

Locul II             Avram Iulia                  Centrul universitar Sibiu (ULBS)

Locul III            Gâdea Mihaela           Centrul universitar Craiova

Butnariu Petruța        Centrul universitar Bacău

La categoria 78 kg

Locul I              Sava Denisa               Centrul Universitar Sibiu (ULBS)

Locul II             Panțâr Patricia            Centrul universitar București

Locul III            Tamaș Diana               Centrul universitar Alba-Iulia

La categoria +78 kg

Locul I              Prodan Bianca            Centrul Universitar Arad

Locul II             Miller Georgiana        Centrul universitar Bacău

Locul III            Ștefănache Andreea   Centrul universitar Iași

Vlase Violeta               Centrul universitar București

Clasamentele finale în competiția individual masculin au fost următoarele:

La categoria 60 kg

Locul I              Matei Alexandru        Centrul Universitar Constanța

Locul II             Mocanu Victor            Centrul universitar București

Locul III            Brînda Cristian            Centrul universitar Arad

Petcu Alexandru         Centrul universitar Bacău

La categoria 66 kg

Locul I              Dună Nicolae             Centrul Universitar Sibiu (ULBS)

Locul II             Albu Alon                    Centrul universitar Pitești

Locul III            Lazăr Daniel                Centrul universitar Arad

Pasăre Andrei             Centrul Universitar Craiova

La categoria 73 kg

Locul I              Căpățână Andrei         Centrul Universitar București

Locul II             Gheghely Gabor         Centrul universitar Cluj-Napoca

Locul III            Penișoară Cristian      Centrul universitar Timișoara

Pasăre Robert             Centrul universitar Craiova

La categoria 81 kg

Locul I              Bodea Răzvan             Centrul Universitar Cluj-Napoca

Locul II             Radzvanszki Szilard    Centrul universitar Sibiu (ULBS)

Locul III            Prosie Dragoș              Centrul universitar București

Burdușel Răzvan         Centrul universitar Oradea

La categoria 90 kg

Locul I              Koncz Lehel                Centrul Universitar Cluj-Napoca

Locul II             Bota Cătălin                Centrul universitar Craiova

Locul III            Rotaru Rareș               Centrul universitar Pitești

Pușcașu Ovidiu           Centrul universitar București

La categoria 100 kg

Locul I              Roman Alexandru       Centrul Universitar Sibiu (ULBS)

Locul II             Dincă Alberto            Centrul universitar Craiova

Locul III            Mraz Gheorghe          Centrul universitar Arad

Burlacu Răzvan           Centrul universitar Bacău

La categoria +100 kg

Locul I              Topală Vlad                Centrul Universitar Timișoara

Locul II             Pașca Alexandru         Centrul universitar Sibiu (ULBS)

Locul III            Nagy David                 Centrul universitar Arad

Ilie Vasile -Alexandru Centrul universitar Sibiu (ULBS)

Comisia de organizare a acestei competiții a alcătuit la finalul ei și clasamente generale pe echipe care se prezintă astfel:

Clasamentul general pe echipe feminin:

Locul I              Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu

Universitatea ”Babeș-Bolyai”  Cluj-Napoca

Locul II             Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport București

Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba-Iulia

Locul III            Academia Forțelor Terestre Sibiu

     Clasamentul general pe echipe masculin:

Locul I              Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu

Locul II             Universitatea ”Babeș-Bolyai”  Cluj-Napoca

Locul III            Universitatea din Craiova

Reprezentanții Universității “Lucian Blaga” din Sibiu au avut o evoluție de excepție în competițiile individuale obținând următoarele locuri: la feminin –  două medalii de aur și una de argint, iar la masculin  – două medalii de aur, două de argint și una de bronz.

Comisia de organizare a acestei competiții mulțumește tuturor celor implicați în organizarea ei.


/

Detalii

Categorii:

Competitie

Domenii:

Sport

Persoană contact:

Facultatea de Științe

Email contact:

stiinte@ulbsibiu.ro


Linkuri rapide

Responsabil relații publice
Teodor Boantă teodor.boanta@ulbsibiu.ro Tel. 0269 216669 int. 147